به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی کاشان انجام شد؛ رویداد ملی «فردخت» در پایان ایستگاه دوم/ نمایش 80 اثر برگزیده در خانه طباطبایی‌ها

آیین اختتامیه دومین رویداد ملی فرهنگی و هنری فردخت کاشان به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار و 80 اثر از 170 اثر ارسالی، برگزیده و به نمایش گذاشته شد.

رویداد ملی «فردخت» در پایان ایستگاه دوم/ نمایش 80 اثر برگزیده در خانه طباطبایی‌ها

به گزارش خبرنگار گروه استان‌های خبرگزاری آنا از کاشان، مریم پورشهابی دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین اختتامیه دومین رویداد ملی فرهنگی و هنری فردخت کاشان به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی، لباس را یکی از جلوه‌های هویت ملی و از عناصر فرهنگی هر جامعه دانست و اظهار کرد: این مهم بیانگر امنیت و رشد تعلق و بر پایه آگاهی و درک افراد ازجمله تابعیت، قومیت، دین، طبقه فرهنگی و اجتماعی است که هر گروه از جامعه را متمایز می‌کند.


بیشتر بخوانید:

گشایش رویداد ملی «فردخت» در خانه تاریخی طباطبایی‌ها


وی افزود: مد و لباس تا حد زیادی در گرو فرهنگ جامعه است و بر این پایه در بیشتر طرح‌ها و مدهای ایرانی می‌توان پیوند طرح‌های سنتی را با ایده‌های جدید مشاهده کرد. تاریخچه طراحی لباس و پوشش در ایران به دوران غارنشینی نسبت داده شده و ابزارهای ریسندگی که در حفاری‌های زمین‌شناسی شمال کشور کشف شده بیانگر آن بوده که ایرانیان از این ابزار نزدیک به 7 هزار سال قبل از میلاد مسیح استفاده می‌کردند.

رویداد ملی «فردخت» در پایان ایستگاه دوم/ نمایش 80 اثر برگزیده در خانه طباطبایی‌ها

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: نوآوری ایرانیان در عرصه پوشاک همواره زبانزد عام و خاص و شهره جهانی بوده و پیشینه طراحی لباس در ایران دارای تاریخچه غنی است و نمی‌توان آن را محدود به زمان و تاریخی خاصی دانست. ایرانیان هنردوست اثبات کرده‌اند که اگر فرصت یادگیری داشته باشند، می‌توانند بهترین طرح‌های مدل و لباس را ایجاد کرده تا سایر کشورها از آن الگوبرداری کنند.

بدحجابی جامعه ایرانی را به انحراف می‌کشاند

رئیس شورای اسلامی شهر کاشان نیز گفت: بدحجابی یکی از معضل‌هایی است که جامعه ایرانی را به انحراف می‌کشاند. همه مسئولان باید به این منکر آشکار توجه داشته باشند.

علی هاشمی طاهری تأکید کرد: باید لباس‌هایی برای بانوان در جامعه طراحی و دوخته شود که جوانان به انحراف کشیده نشوند و شاهد ازدواج‌های پایدار در جامعه باشیم. یکی از راهکارها برگزاری همایش‌های ازدواج پایدار بوده و این مقوله بسیاری مهم است تا ازدواج‌ها به طلاق منجر نشود. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید بودجه بیشتری به موضوع ترویج فرهنگ عفاف و حجاب اختصاص دهد تا از بدحجابی در جامعه جلوگیری شود.

اهداف برگزاری دومین رویداد ملی فردخت

مسئول بسیج خواهران ناحیه مقاومت بسیج سپاه کاشان نیز عنوان کرد: 170 اثر شامل 140 دست لباس و 30 طرح به دبیرخانه دومین رویداد ملی فرهنگی و هنری فردخت ارسال شده که از این تعداد، 80 اثر برگزیده از 24 تا 29 مهر در نمایشگاه خانه تاریخی طباطبایی‌ها در معرض دید عموم قرار گرفته است.

عادله‌سادات تقاعدیان جذب و تقویت طراحان، دوزندگان، تولیدکنندگان، سرمایه‌گذاران و حامیان فرهنگی بخش تولید ملی را ازجمله هدف‌های برگزاری دومین رویداد ملی فردخت برشمرد.

رویداد ملی «فردخت» در پایان ایستگاه دوم/ نمایش 80 اثر برگزیده در خانه طباطبایی‌ها

ترویج فرهنگ فاطمی نقش بسزایی در عفاف و حجاب جامعه دارد

مدیرعامل سازمان فرهنگی رفاهی شهرداری کاشان نیز با تأکید بر لزوم رعایت عفاف و حجاب در جامعه مطرح کرد: ترویج فرهنگ فاطمی نقش بسزایی در عفاف و حجاب جامعه دارد و الگوی ترویج این فرهنگ به معنای واقعی فرهنگ عفاف و حجاب در کشور است.

محمدحسین واحدیان، ترویج فرهنگ فاطمی و عفاف و حجاب را موجب تحکیم بنیاد خانواده دانست و ادامه داد: این مهم جبهه نخست جنگ نرم است که دشمن همواره می‌کوشد با آن خانواده‌های ایرانی را متزلزل کند. تأثیر آسیب‌ها و معضلات فرهنگی بیش از مشکلات اقتصادی بوده و همه دستگاه‌های اجرایی به‌ویژه نهادهای فرهنگی باید به این مقوله توجه کنند.

رویداد ملی «فردخت» در پایان ایستگاه دوم/ نمایش 80 اثر برگزیده در خانه طباطبایی‌ها

به گزارش آنا، در آیین اختتامیه دومین رویداد ملی فردخت کاشان که در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان برگزار شد، هیئت داوران، در رشته «مانتو اجتماع» نجما چمنی مجرد، آسیه تاج امینی، زینب گندمگار و در رشته لباس مجلسی، عارفه بوستانی، راضیه شعبان، نرگس پورقدرت، سارا عرب، زهرا اتباقی، مرضیه چرخچی و ملیکا محمدی را به‌عنوان برگزیدگان انتخاب کردند. در رشته لباس مجلسی نیز صدیقه گندمگار و فاطمه بیکی حسن از سوی هیئت داوران برگزیده شدند. هیئت داوران در بخش کانکشن‌ها، فاطمه اسماعیلی طاهری، ملیحه زرگرزاده، ایمان دوست، زهرا سبک‌بال و فاطمه شریفی را به‌عنوان برگزیده معرفی کردند. در بخش‌های تصویری‌سازی و منتخب مردمی به ترتیب حسنا میرترابی و زهرا خوشدلی از سوی هیئت داوران انتخاب و جایزه ویژه دانش‌آموزی دومین رویداد ملی فردخت کاشان نیز نصیب بانوان میرعلی، عابدی و عبداللهی شد.

انتهای پیام/4121/4062/

تاریخ:
1400/08/08
تعداد بازدید:
94
Powered by DorsaPortal